“İmagis” sözcüğü Esperantoca’da “İmgeler” anlamına gelir. Aynı zamanda, “magis” sözcüğü de Latince’de “daha çok” anlamına gelir. “Magis” sözcüğü İngilizce’deki “imagine” fiili ile birlikte düşünüldüğünde “daha çok imgele” ya da “daha çok hayal et” gibi bir anlamı çağrıştırır. İmagis P4C de bizim için daha fazla hayal kurmanın ve bu hayalleri gerçekleştirmenin entelektüel bir mekânı haline gelmiş bulunuyor. 

Esperanto dilinin diğer diller arasında özel bir yeri bulunmaktadır. Polonyalı göz doktoru Ludwik Lejzer Zamenhof, insanların birbirleriyle anlaşmalarını kolaylaştırmak için hiç değişmeyen ve istisnası olmayan 16 ana kurala dayalı Esperantoca adındaki bu dili icat etti. Böyle bir icadın amacı, dil aralığıyla tatbik edilen milliyetçiliğin önüne geçmek, tüm dünya insanlarının konuşacağı ortak bir dili mümkün kılmak ve herhangi bir egemen dili imkansızlaştırarak hem diplomatik hem de bilimsel eşitliği mümkün kılmaktı. “İmagis” isminde karar kılmamız da, bu nedenle, bizim için bir tesadüften daha fazlasıydı.

İmagis, temelde P4C yöntemini kendisine rehber olarak alan ve başta çocuklar olmak üzere her yaştan insanla çalışan bir eğitim ve danışmanlık kurumudur. Ancak İmagis yalnızca tüzel bir kişilikten ibaret değil. Aynı zamanda uzun yıllara dayanan dostlukların, muhabbetlerin, diyalogların ve eylemlerin bir kesişim noktası. Her biri eğitim alanında uzun yıllardır çalışan arkadaşların bir araya gelmesiyle açığa çıkmış bir hayalin adıdır İmagis.

Sizlerin de bu hayale ortak olmanızı ve felsefi öğrenme ve öğretme konusunda zihinlerimizin genişlemesine katkı sağlamanızı diliyor, hep birlikte bir yaşam alanını inşa etmeye çağırıyoruz.