Çocuklardan Öğreniyoruz


Bu eğitim programı, P4C kolaylaştırıcısı olmak isteyen katılımcılardan ziyade, anne-baba olsunlar ya da olmasınlar, çocukların entelektüel gelişimlerine katkı sağlamak isteyen, çocuklarla diyaloglarını daha felsefi ve eğitici hale getirmek isteyen herkes için tasarlanmıştır. 

Çocukların sorduğu fakat gündelik hayatta birçoğumuzun duymayı başaramadığı o büyük soruları düşünmek, bu büyük sorular üzerinde çocuklarla konuşmalar gerçekleştirebilmek zannettiğimizden daha zor olabilir mi? Çocukların sordukları soruları geçiştirmek yerine, o soruları onlarla birlikte düşünmek mümkün müdür? Bizler için inandırıcılığı olan onlarca cevabın çocukları neden tatmin etmediğini hiç düşündük mü? Acaba çocuklar cevaplarla değil sorularla ilgilendikleri için, biz yetişkinlerden daha iyi birer filozof olabilirler mi? 

Bu eğitim programı, bu tarz sorular üzerinde düşünecek ve katılımcılarıyla, felsefi bir diyaloğun nasıl başlatılacağı ve geliştirileceği üzerine uygulamalar gerçekleştirecektir. 

Geleneksel bir P4C soruşturması, birden fazla katılımcıyla gerçekleştirilir ve bu soruşturmaların uyaranları da bu doğrultuda hazırlanmaktadır. Ancak bir ebeveyn her zaman bu uyaranları kullanamayabilir. Çünkü tartışmaları çoğunlukla çocukların merakı başlatır. Bu yüzden, eğitime katılan ebeveynlerle İmagis eğitmenlerince hazırlanmış uyaranlar ve diyalog taslakları paylaşılacağı gibi, ebeveynlerin çocukların sorularına ve meraklarına nasıl karşılık verecekleri de eğitim boyunca temel tartışma konusu olacaktır. 

Haftada bir (1) gün dört (4) saatten oluşan ve dört (4) hafta sürecek olan toplam 16 saatlik eğitim için herhangi bir ön gereklilik yoktur. Eğitim durumu fark etmeksizin herkes katılabilir. Çalışmalar zoom üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir. Bu yüzden Türkiye’nin ve Dünya’nın her yerinden katılım sağlanabilir.